Burhan Karaçam

ÜYE

İstanbul doğumludur. Eğitim hayatını Tarsus Amerikan Koleji, Robert Lisesi ve sonrasında Robert Kolej Yüksek Okulu/Boğaziçi Üniversitesinde (1972) tamamlamıştır.

1972 – 1981 yılları arasında dönemin en önde gelen denetim/danışmanlık şirketlerinden Arthur Andersen & Co’nun Londra ve kurucu ortaklarından biri olduğu İstanbul ofislerinde çalışmıştır.

Bankacılık kariyerine, 1981 yılında Pamukbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak başlayan Karaçam, 1984 – 1987 arası Egebank’ta da ilk Genel Müdürlük deneyimini yaşamıştır.

1987 – 1999 döneminde Yapı Kredi CEO’su olarak, ekibi ile birlikte Bireysel Bankacılık başta olmak üzere, Türkiye’de bir çok yeniliğe imza atarak, Türk Bankacılığının en köklü dönüşümünü gerçekleştirmiştir. Yapı Kredi Bankası, 90’lı yılların sonunda Türkiye’nin en büyük özel sermayeli bankası konumuna ulaşmıştır.

2000 – 2003 yılları arasında ise, Koçbank ve Koç Finansal Hizmetler Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luğu görevlerini üstlenmiş ve Koçbank’ı yeniden yapılandırma projesini yürütmüştür. Bu süreçte de, Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’ni kurmuş ve 2002 yılında İtalyan UniCredito ile ilk yabancı banka ortaklığını gerçekleştirmiştir.

Ayrıca, Bankacılık kariyeri süresince birçok Holding ve Şirket Yönetim Kurullarında, ve İcra Komitelerinde görev almıştır.

Halen kurucusu olduğu Burhan Karaçam Değer Kazandırma A.Ş. bünyesinde, finans sektörünün yanısıra, çeşitli sanayi ve hizmet sektörlerinde dönüşüm/strateji/yönetim danışmanlığı ve uygulama hizmetleri vermekte ve kişisel olarak çeşitli projelerde yatırımcı olarak yer almaktadır.

“Dönüşüm Yolculuğu” isimli bir Belgesel filmi ve kitabının yanı sıra “Orası Yapı Kredi, Fark Oradaydı” isimli bir kitabı daha bulunmaktadır.

Mesleki faaliyetlerinin yanı sıra Karaçam, çeşitli sosyal faaliyetlerde de yer almış ve almaya devam etmektedir. Bunlardan bazıları; Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Sağlık Eğitim Vakfı, TEMA Vakfı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği’dir.